Ders çalışma

Derslerden Yüksek Not Almak

Notlarınızı bir sonraki seviyeye yükseltmek mi Derslerden Yüksek Not almak mı istiyorsunuz? İşte bildiğimiz en iyi beş ipucu.

Bir aile toplantısında karşılaştığınız her akrabanızın ölümsüz sözleriyle, “Okul nasıl?”

Bu sorunun dürüst cevabı canınızı sıkıyorsa, bu hayal kırıklığı duygularının aslında iyi bir şey olabileceğini bilin. Concordia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, lisans eğitimleri boyunca akademisyenleriyle ilgili stres veya hayal kırıklığı gibi- olumsuz duygular yaşayan öğrencilerin, sürekli olarak mutlu veya mutsuz olanlardan daha iyi notlar aldıklarını buldu. Şu anda hissettiğiniz yenilgi, dönem bitmeden notlarınızı yükseltmeniz için kanıtlanmış en iyi motivasyon kaynağı! Bilim kelimenin tam anlamıyla öyle diyor.

B’nizi A’ya yükseltmeye veya akademik denetimden kıl payı kurtulmaya çalışıyor olsanız da işte her öğrencinin not ortalamasını yükseltmek için izleyebileceği bir kılavuz.

1. Neyi yanlış yaptığınızı anlayın.

Bazı davalar açılır ve kapanır. Sen…

 Derse düzenli olarak gidiyor musunuz ?

Ödevleri zamanında teslim etmek ?

Elinizden gelenin en iyisini yapmaya mı çalışıyorsunuz ?

Yukarıdakilerden herhangi birine “hayır” dediyseniz, gelişmeye buradan başlayabilirsiniz. Kurs müfredatını gözden geçirin ve hangi dersleri anladığınızı ve hangilerinin sizin için kaybolduğunu belirleyin. Hala neyi bilmediğini bilmiyor musun? Bir arkadaş bulun ve onların A kağıdını sizinkiyle karşılaştırın. Herhangi bir farklılık görüyor musunuz?

Bazen sorun sadece sizin açınızdan bir gözden kaçırmadır. Örneğin liberal seçmeli derslerimden birinde haftalık eleştirel yansımalar yapmak zorunda kaldım. İlk bir kaçta 4 üzerinden 3 aldım ve %75’ten fazlasını hak ettiğimi düşünmeme rağmen yaygara yapmak istemedim. Sonuçta tek bir işaretti. Dönemin ortasında, dersin başlamasını beklerken bir öğretim görevlisi ile bir konuşma başlattım. Ona adımı söylediğimde, “Düşüncelerin güzel ama sayfa numaralarını eklemeyi hep unutuyorsun!” dedi. Anlaşılan, başından beri aptalca bir metin içi alıntı hatası yapıyordum. Bu küçük düzeltmeyi yaptıktan sonra derste tam bir harf notu yükseldim.

Gerçekten çaba gösteriyorsanız ve başaramıyorsanız, başka bir şey olabilir. Sınıfınızın bekçisini ziyaret etme zamanı: profesörünüz.

2. Öğretmeninizin yardımını alın.

yüksek not almak ders çalışma

Bir felsefe doktorası, Platon’un Sempozyumu hakkındaki denemenizde size nasıl yardımcı olabilir? İster inanın ister inanmayın, profesörlerinizin çoğu size yardım etmek istiyor (veya en azından sözleşmeye bağlı olarak yükümlüler). Aslında, her hafta ofis kapıları ardına kadar açık saatler geçirerek sizin gibi öğrencilerin soru ve endişeleriyle gelmelerini bekliyorlar. Tamam, belki 2020’de daha ‘mecazi olarak açık’ ama siz anladınız. Ofis saatleri, boğulmakta olan pek çok öğrencinin ulaşamadığı hayat kurtarıcıdır. Tutun!

Ödevlerinizi birlikte gözden geçirin, ders materyallerini inceleyin ve gelecek projeler için planlarınız hakkında geri bildirim alın. Tavsiyelerini kendi başınıza uygulayabileceğinizi düşünmüyorsanız, özel dersten fayda sağlayıp sağlamayacağınızı sorun. 

? SICAK İPUCU: Öğretmeniniz birlikte çalışamayacağınız tam bir pislik olursa, bölümdeki başka bir profesör veya öğretim görevlisi ile iletişime geçin. Muhtemelen o konuyu ve hatta tam olarak o kursu öğreten tek kişi onlar değildir. Üniversitenizin veya kolejinizin program rehberini arayın ve aynı uzmanlığa sahip başka birini bulun ve arayın.

3. Okulunuzun akademik desteklerinden yararlanın.

Hemen hemen her lise sonrası okul, Öğrenci Öğrenim Desteği sunar: öğrencilerin çalışmalarına daha etkin bir şekilde katılmalarına yardımcı olmaya adanmış bir grup hizmet ve program. Genellikle engelli öğrenciler için akademik konaklamalar düzenlerler, iletişim becerilerini geliştirmek için ESL öğrencileriyle birlikte çalışırlar ve mazeret sınavlarının/sınavlarının planlanmasını kolaylaştırırlar. Tanıdık geliyor mu? Pek çoğu, bu girişimlerin aynı zamanda, herkesin bire bir özel ders için gidebileceği veya sadece bir deneme düzeltmesi yaptırabileceği matematik ve yazma desteği içerdiğini fark etmez. Hmmm, bunlar, notlarınızı hemen yükseltmenize yardımcı olacak türden şeylere şüpheli bir şekilde benziyor.

Ders çalışmalarınızla daha iyi ilgilenmek, öğrenme becerilerinizi geliştirmek ve notlarınızı yükseltmek için önünüze çıkabilecek engelleri kaldırmak için bu ücretsiz fırsatlardan yararlanmıyorsanız, dürüst olmak gerekirse, sadece kendinizle oynuyorsunuz demektir. ¯\_(ツ)_/¯

4. Daha iyi notlar alın.

Ders sırasında not almanın milyonlarca ve bir farklı yolu vardır. Size en uygun yöntemi bulun! Bazı uzmanlar ve kendi blog yazarlarımız , el yazısı notların gitmenin yolu olduğu konusunda ısrar ediyor. Diğerleri, kavramları başkaları için parçalamanın bilgiyi kendimiz daha iyi tutmamıza yardımcı olduğunu düşünerek, onları arkadaşlarıyla birlikte yapmayı en yararlı buluyor.

Pazartesi sabahı verdiğin o ürkütücü ders sırasında hala herhangi bir motivasyonu toplayamıyorsan, dersinde resmi bir not tutan kişi olarak kıçına tekmeyi bas. Birçok okul, engellilikle ilgili nedenlerle notlarını tamamlamak için yardıma ihtiyaç duyabilecek sınıf arkadaşlarıyla notlarını paylaşmak için gönüllülere ihtiyaç duyar. Bu bir kazan-kazan kendinize ve başkalarına yardım etmek!

5. Sınıf toplayıcısı olun. Kimseden özür dileme. 

Buraya kadar geldiyseniz, her puanın önemli olduğu zihniyetini benimsemenin zamanı geldi. Notunuzun 1/100’ü değerindeki lanet olası tartışma gönderisini yapın ve sadece diğer dört öğrencinin gelmesine rağmen yoklamanın alındığı seminere gidin. Öğretmenlerden ödevinizi yeniden değerlendirmelerini veya sizi bir harf düzeyine çıkarmalarını istemeye gelince, en iyi gülümsemenizi takın ve şu adımları izleyin:

Kendinize puan verin.

Yazınıza hangi notu verirdiniz? Size verilenden daha iyisini hatta biraz daha iyisini hak ettiğinizi gerçekten düşünüyorsanız, kendiniz için bir dava açabilirsiniz.

Dereceli puanlama anahtarını gözden geçirin.

Kategorilere göre nasıl puan verdiğinizi görün ve not verenin nerelerde biraz sert davranmış olabileceğini belirleyin. Yazım ve dil bilgisi bölümünde birkaç noktadan daha fazlasını mı tuttunuz, ancak yalnızca birkaç yazım hatası ve hata mı yaptınız? Bunu ve altını çizdiğinizi düşündüğünüz diğer tüm özel nedenleri unutmayın.
Profesörünüzle birlikte paketinden çıkarın.

Bir ofis ziyareti sırasında veya bir e-posta görüşmesi sırasında, tutarsızlık alanlarınızı listeleyin ve saygılı bir şekilde sizi yeniden değerlendirmelerini isteyin. Birçoğu, çalışmanızı yeniden okurken orada sessizce oturmanızı sağlayacak.

En kötüsüne hazırlanın.

Herhangi bir iyi öğretmen sizi dinleyecek ve argümanınızı içtenlikle değerlendirecektir, ancak mecbur olmalarına gerek yoktur. Size verilen notun doğru olduğuna karar verirlerse, nedenini açıklamadan konuşmayı sonlandırmayın. Bir A ödevini B’den ayırmalarını isteyin ve bir sonraki ödevinizin bu standartları karşıladığından emin olun.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu