Ders çalışma

Nasıl Etkili Ders Çalışılır?


 Nasıl etkili ders öğrenileceğine ilişkin en etkili stratejileri bilmek zamanınızı en etkili şekilde kullanmanızı sağlar. Birçok insan gibiyseniz, zamanınız sınırlıdır, bu nedenle mevcut zamandan en eğitici değeri elde etmek önemlidir.

Bununla birlikte, öğrenme hızı tek önemli faktör değildir. Öğrendiğiniz bilgiyi doğru bir şekilde hatırlamak ve çok çeşitli durumlarda etkili bir şekilde kullanabilmek önemlidir.

Etkili bir öğrenci olmak bir gecede olan bir şey değildir. Öğrenme tekniklerinden birkaçını günlük uygulamaya koymak, çalışma zamanınızdan daha fazlasını elde etmenize yardımcı olabilir.

Hafızanızı Geliştirin

Hafızanızı geliştirmek için yapabileceğiniz birçok farklı şey var. Odağınızı geliştirmek, yoğun oturumlardan kaçınmak ve çalışma zamanınızı yapılandırmak başlamak için iyi yerlerdir.

Hafızanızı geliştirecek stratejiler şunlar:

Hafıza ve beyin sağlığındaki gelişmelerle bağlantılı düzenli fiziksel egzersiz yapmak

Diğer insanlarla sosyalleşmek için zaman harcamak

Yeterli uyku almak

Öğrendiklerinize odaklanabilmeniz için dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak

Çalıştığınız bilgileri hatırlamayı kolaylaştırmak için organize etmek

Çalışırken ayrıntılı prova kullanma; yeni bir şey öğrendiğinde, onu kendi sözlerinle kendine anlatmak için birkaç dakika ayır.

Fotoğraflar, grafikler ve çizelgeler gibi görsel yardımcıları kullanma

Okuduğunuz bilgileri yüksek sesle okumak

İpucu

Zamanınız kısıtlıysa, çalışma stratejilerini birleştirmeyi düşünün. Yürüyüşe çıkarken bir podcast dinleyin veya yeni becerilerinizi başkalarıyla pratik yapabileceğiniz bir gruba katılın.

Birden Fazla Şekilde Öğrenin

Öğrenmenin en iyi yollarından bir diğeri, birden fazla şekilde öğrenmeye odaklanmaktır. Örneğin, işitsel öğrenmeyi içeren bir podcast’i dinlemek yerine. Bilgiyi hem sözlü hem de görsel olarak prova etmenin bir yolunu bulun.

Bu, öğrendiklerinizi bir arkadaşınıza açıklamayı, not almayı veya bir zihin haritası çizmeyi içerir. Birden fazla yolla öğrenerek, bilgiyi zihninizde daha da pekiştirirsiniz.

Yararlı bir ipucu, notlarınızı bir dizüstü bilgisayarda, tablette veya bilgisayarda yazmak yerine kâğıda yazmayı denemektir. Araştırmalar, uzun el notlarının bellekteki bilgileri dijital not almaktan daha etkili bir şekilde güçlendirmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Öğrendiklerinizi Öğretin

Eğitimciler uzun zamandır bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından birinin onu başka birine öğretmek olduğunu belirtmişlerdir.

Yeni öğrendiğiniz beceri ve bilgileri başkalarıyla paylaşarak aynı ilkeyi bugün de uygulayabilirsiniz. Bilgileri kendi kelimelerinize çevirerek başlayın. Bu süreç tek başına beyninizdeki yeni bilgileri sağlamlaştırmaya yardımcı olur. Ardından, öğrendiklerinizi paylaşmanın bir yolunu bulun.

Bildiklerinizle İlişkilendirme

Daha etkili bir öğrenci olmanın bir başka harika yolu, yeni bilgileri zaten bildiğiniz şeylerle ilişkilendirmeyi içeren ilişkisel öğrenmeyi kullanmaktır.

Örneğin, yeni bir dil öğreniyorsanız, öğrendiğiniz yeni kelimeleri ve dilbilgisini ana diliniz veya halihazırda konuşabileceğiniz diğer diller hakkında zaten bildiklerinizle ilişkilendirebilirsiniz.

Uygulamalı Öğrenme

Birçok öğrenci için öğrenme, genellikle ders kitaplarını okumayı, derslere katılmayı, kütüphanede veya çevrimiçi olarak araştırma yapmayı içerir. Bilgileri görmek ve sonra yazmak önemli olsa da aslında yeni bilgi ve becerileri uygulamaya koymak, öğrenmeyi geliştirmenin en iyi yollarından biridir.

Spor veya atletik bir beceriyse, aktiviteyi düzenli olarak gerçekleştirin. Yeni bir dil öğreniyorsanız, başka biriyle konuşma pratiği yapın ve kendinizi dilin yoğun olduğu deneyimlerle kuşatın. Gelişmekte olan becerilerinizi geliştirmek için yabancı dilde filmler izleyin ve ana dili İngilizce olan kişilerle sohbetler başlatın.

Hata yapmaktan korkmayın

Geleneksel sınıf bilgeliği, öğrenme ve çalışma sırasında hatalardan kaçınılması gerektiğini öne sürerken, araştırmalar, öğrenme sırasında hata yapmanın öğrenme sonuçlarını iyileştirebileceğini öne sürüyor.

Bir araştırmaya göre, hataların gerçek cevaba yakın olduğu deneme-yanılma yoluyla öğrenme, aslında öğrenme sürecinin yararlı bir parçasıydı.

Başka bir çalışma, hataların ardından düzeltici geri bildirim geldiğinde, öğrenme için faydalı olabileceğini buldu.

Bu nedenle, çalışırken yanlış cevap almak veya yanlış bir sonuca varmaktan korkmayın. Hatayı düzeltmek ve yanlış cevaba nasıl ulaştığınızı incelemek için biraz zaman ayırın. Bu tür bir strateji, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda fikrinizi değiştirebilmeyi gerektiren öğrenme durumlarında sizi daha uyumlu hale getirir.

Uzun soluklu Çalışmalardan Kaçının

Ders çalışmanızı uzun çalışma oturumlarına sıkıştırmak yerine, kısa, odaklanılmış bir oturumlar yapın.

Örneğin, yeni bir dil öğreniyorsanız, yoğun bir çalışma seansına bir süre ayırabilirsiniz. Bir aradan sonra, geri gelir ve önceki öğrenmenizi prova ederken aynı zamanda yeni öğrenmeye genişletirsiniz.

Kısa oturumlar geri dönüş süreci, verimli ve etkili bir şekilde öğrenmenin en iyi yollarından biridir.

Kendinizi Test Edin

Çalışmak için daha fazla zaman harcamak öğrenmeyi en üst düzeye çıkarmanın en iyi yollarından biri gibi görünür. Araştırmalar, denemeler yaparak bilginizi test etmeniz size daha yararlı olacaktır.

Birden Çok Şey ile Uğraşmayın

Uzun yıllar boyunca, birden fazla işi aynı anda gerçekleştirmenin bir üstünlük olduğu düşünüldü. Araştırmalar artık birden fazla aktivite yapmanın öğrenmeyi daha az etkili hale getirebileceğini öne sürüyor.

Birden fazla aktivite yapmak, aynı anda birden fazla işi bitirmenize yarar. Görevler arasında ileri geri geçiş yapmak veya görevleri birbiri ardına hızla gerçekleştirmek çalışmayı verimsizleştirir.

Araştırmaya göre, bunu yapmak sadece insanları çalışırken daha az üretken kılmakla kalıyor. Aynı zamanda dikkati bozuyor ve kavrayışı azaltıyor. Çalışırken birden fazla aktivite yapmak, bilgiye odaklanmayı zorlaştırır ve onu anlamanızı zorlaştırır.

Nasıl Etkili Ders Çalışılır ? Sorusuna cevap aldığınızı düşünüyoruz. Sizler bu konudaki fikirlerinizi lütfen yorumlarda belirtiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu