Ders çalışma

İş-Okul Dengesini Başarıyla Kaldırmaya Yardımcı Olacak 5 İpucu

Okulda çalışma nedeniniz ne olursa olsun, muhtemelen doğru şeyi yapıp yapmadığınızı merak etmişsinizdir. Özellikle iş-okul dengeniz bozuluyorsa.

İşi ve okulu yönetme, sosyal hayatınızı çok ihtiyaç duyulan nakit için bir kenara koyma veya uyku pahasına endüstri deneyimi kazanma zorluğuna kendinizi koymaya değer olup olmadığını merak etmek sorun değil.

Koşullarınız çalışmanızı gerektirebilir veya belki de sadece çalışmak isteyebilirsiniz. Belki başka bir şekilde okulu karşılayamazsın ya da tutkunu olduğun sektöre girmek için bağlantılar kurmak istiyorsun. Sebep ne olursa olsun, sizin için buradayız.

İşte daha basit, daha başarılı bir iş-okul dengesi için hatırlamanız gereken birkaç şey:


İşin birçok tanımı vardır.

Tam zamanlı, yarı zamanlı veya serbest çalışabilirsin. Kendi işini kurabilirsin. Normalde kampüste, restoran, alışveriş merkezi veya kütüphanede çalışabilirsiniz. 2021’de evden olma olasılığı daha yüksek. İşiniz fiziksel olarak yorucu olabilir veya tamamen zihinsel bir oyun olabilir. Parayla ödeyebilir veya bağlantı ve deneyimle ödeyebilir. Arkadaşların bunu bir şekilde yapabilir ve sen tamamen farklı yapabilirsin. Kendi özel koşullarınız için en iyi olanı seçin. Seçenekler için bu öğrenci dostu iş listesine göz atın.

Hedefleriniz önemlidir.

Herkesin okulda çalışma nedeni farklıdır. Belki ekstra para istiyorsunuz (veya ihtiyacınız var) ya da kariyerinize başlamak için endüstri deneyimine ihtiyacınız var. Neden çalıştığınızı bilmek, uzun vadede sizin için iyiyse, fazladan bir vardiyayı, ağ oluşturma olayını veya işteki o projeyi kaçırmanıza engel olacaktır. Diğer taraftan, enerjinizi okula odaklamanızı ve notlar daha önemliyse bu ekstra vardiyayı atlamanızı da hatırlatabilir.

Ödevleri yapmak ve vardiyalara (veya nasıl çalışırsanız çalışın) gelmek için hayatınızı beklemeye almak duygusal olarak yıpratıcıdır. İlk etapta neden görevde olduğunuzu, büyük hedeflere nasıl ulaştığınızı hatırlayarak ve neye minnettar olabileceğinizi aktif olarak fark ederek kendinizi neşelendirin.

Bilim, olumlu duyguların fırsatları görme yeteneğinizi geliştirebileceğini göstermiştir. Hızlı olun ve bir ağ oluşturma etkinliğinin kariyer değerini, patronunuzun ekstra vardiyalar planlayarak size sağlam bir şey yaptığını ve hayatınızın tüm nedenlerini hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz. Ödevlerde ve işte burun burunayken bunu yapmak kolay değil, ama önemli.

Kendinizi doğru insanlarla kuşatın.

Çılgınca meşgul olduğunuzda, sizi destekleyen arkadaşlarınızı ve ailenizi takdir edeceksiniz. Annenizin sizin için yaptığı güveç, yoğun günlerde bir lütuf olacak. Garip saatlerde sizinle sohbet eden arkadaşınızı, çalışma programınızdan şikayet etmeden takdir edeceksiniz. Ve bazen sizi işten alan tüm arkadaşlarınızı/önemli diğerlerini seveceksiniz.

Bir hevesle böyle bir destek ağı oluşturma lüksünüz olmasa da, sizi kimin iyi hissettirdiğini (ve kimin yapmadığını) belirleme yeteneğine sahipsiniz. Kime zaman ayıracağınıza buna göre karar verin.

Hayat-iş-okul dengesini yeniden düşünün.

From experience, blocking time into purely work, school, and social life categories is difficult. You quickly realize you don’t have much time for yourself and it’s emotionally difficult. Instead, try to get creative with how you study and work. Fit some social time into your academic life by studying with classmates. Call friends to catch up during a commute. Do assignments during your lunch break to free up time later, and make friends with your coworkers. (Assuming any of this is possible during your current work conditions.) Doing all these will help you get the most out of your time, no matter where or how you’re spending it.

Organize kalın ve beklentileri belirleyin.

Bu nokta, iş ve ders programlarınızı bilmekten fazlasını içerir. Bu, yiyecek hazırlamanın zirvesinde kalmak anlamına gelir, böylece yoğun bir günde yanınızda yiyecek kadar yiyecek getirirsiniz. Bu, iş yükünüzün buna göre ayarlanabilmesi için yöneticinize sınav sezonunu başlamadan haftalar önce söylemek anlamına gelir. Kendinize ve başkalarına karşı ne kadar iş yapabileceğiniz, hangi müfredat dışı çalışmalara katılabileceğiniz ve hangi sosyal gezilere katılabileceğiniz konusunda dürüst olmak demektir. Düzenli bir insan olmak, uzun vadede sizin için harika olacak çünkü bu, yetişkinliğinizde yanınızda taşıyacağınız bir beceri.

Son bir not.

En sevdiğim blog yazarlarından birinden alıntı yapmak gerekirse, “kendi şeridinizde kalın”. Ne yapacağınıza karar vermek için etrafınızdakilere bakmayın. Düşmanınız üç işi ve okulu kusursuz bir şekilde çekiyorsa, dikkat etmeyin. En iyi arkadaşınızın yarı zamanlı bir işi yoksa, onun adına mutlu olun. Herkesin koşulları farklıdır ve geleceğiniz için en iyisini yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu